The Gospel of the ski lift to Bucak Hökez Hill

Subscribe  


Rise of the cable car to Bucak Hökez Hill: The ski lift will be built on Hökez hill which has the dominance of seeing Bucak from every aspect. Bucak Mayor Süleyman Mutlu said, ele If we can design and implement the ropeway tourism, then why not? Bu he said.

A new project will be realized for our developing and changing Bucak. A ski lift will be built on Hökez hill which has the dominance of seeing every aspect of Bucak. The Teleferk project, which will unite the city forest and Hökez Hill, will be projected upon the high demand from the citizens and presented to the Ministry and the work will begin if it is seen.

Bucak Mayor Süleyman Mutlu informed the press members about the construction of the ropeway from Hökez hill to the Urban Forest.

Başkan Mutlu, “Ekonomik olarak Belediyemiz teleferik giderini karşılayamaz ama biz bunun takipçisi alacağız. BAKA’nın kalkınma planında Bucak’ımız sanayi, turizm ve tarım alananında önlerde. Bu üçlü kombinasyonda yatırımlar yapılacak. Onaç 2 barajımız bizim sulama yerimiz. Aynı zamanda turizm olarak insanların dinlenebileceği bir yer. Hökez dağının zirvesi düzlük bir yer. Ben çıktım bizzat gördüm, herkesin de çıkmasını tavsiye ederim. Bu zirvede turizm için değişik projeler yaparak Bakanlığa sunacağız. Biz projelendirip takip edeceğiz. Belediye bütçesiyle bunu yapmamız imkansız şuanda. Bucak bizim. Kurumarımızla, idari amirlerimizle çalışmaya devam edeceğiz. Teleferik turizmini de projelendirip Bakanlığa da kabul ettirebilirsek ilerleyen zamanlarda neden olmasın. Yörük kültürüne has projelendirerek böyle bir şeyi ilçemize kazandırmayı canı gönülden istiyorum.”dedi.

Rail Industry Show Armin sohbet