Mayor Seçer: Mersin Metro is not just a Transportation Project

president secer metro is not only a transportation project, but a project that will transform the city
president secer metro is not only a transportation project, but a project that will transform the city

Mersin Metropolitan Mayor Vahap Seçer became the guest of Emine Eroğlan in the program named “From Mediterranean to Taurus” broadcast on TRT Çukurova Radio. Mayor Seçer evaluated the 9 remaining months in the program and explained the projects of the municipality. Seçer said that Metro, where they will hit the first digging in 2020, is not just a transportation project, but a big project that will transform and change the city. Seçer emphasized that they will be advertised as drivers for buses to be purchased shortly and they want to buy mainly from women.

Vahap Seçer, the Mayor of the Metropolitan Municipality, emphasized that they attach importance to women's employment as a municipality and said:

“İşe alımlarda kadınlara öncelik tanıyoruz. Daha önce Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Çevre Koruma Müdürlüğü ortak çalışmasıyla alımlar yapıldı. Tamamı kadın 105 personel edindik. Mersin sokaklarında temizlik fark edildi. Çünkü kadınlar temizliyor. Orada torpil yok, siyasi referans aranmıyor. ‘Gerçekten ben çalışırım, bu işi yaparım’ diyen tüm kadın vatandaşlarımızdan mülakata giren, koşulları uygun olanları aldık. Ben de onlardan çok memnunum. Ellerine sağlık. Ben de onları çok seviyorum. Kentimizi temiz tutsunlar benim onlardan istediğim bu. 155 istihdam daha sağlıyoruz. Bunların mülakatları yapıldı.

Önümüzdeki günlerde alımlar başlayacak. Bitti mülakatlar. İsimler açıklanacak. Anamur’dan Tarsus’a kadar ilçelerimizde de park bahçeleri ve çevre temizliğini kadınlara yaptıracağız. Otobüs şoförlerimiz kadın olsun istiyorum ben. Geçtiğimiz günlerde eleman aldık. 40 müracaatımız vardı. Gerçekten sınavı geçemeyen, direksiyonu yetersiz olanlar elendi, 33 otobüs şoförü aldı. Kadın. Yani sınava girenlerin her hangi bir hukuki ya da teknik olarak yetersizlik gibi bir problemi yoksa tamamını işe aldık. Şimdi tekrar bir alıma çıkacağız. Yine kadın şoför ağırlıklı. 100 otobüs ihtiyacımız var. Daha konforlu, daha rahat toplu taşıma ortamı yaratmak istiyoruz Mersin halkına. Bunun 73 adedinin alımı yapıldı. 3 Ocak’ta ihalesi gerçekleşti. İhale sonuçlandı. Yeni otobüs için de 100 yeni şoför alacağız. Kadınlarımız itibar ederse yine çoğunluğu kadınlar olacak. Kadın kooperatiflerini önemsiyoruz. Kadın kooperatifini kurduk. Önemli ve değerli çalışmalar yapıyorlar. Buradaki temel amaç özellikle kırsal bölgelerde kadınların el emeği göz nuru üretimlerini ekonomik değere dönüştürmek. Bu son derece önemli. Bu birkaç meseleyi birden hallediyor. Kadına bir özgüven geliyor, kadın kendi ayakları üzerinde duruyor, aile bütçesine katkısı oluyor. Bunlar son derece önemli.”

Metro bir çağdaşlaşma projesi

Geçtiğimiz günlerde ihalesine çıkılan Metro projesi hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, “Toplu taşıma önemli. Metro demek sadece bir toplu taşıma projesi değil. Bir anlamda kenti dönüştüren bir proje. Bir sosyal proje olarak da düşünülebilir, bir medeniyet projesi olarak da düşünülebilir. Çünkü modern kent, çağdaş kent oranının her anlamda gelişmesi anlamına gelir. İlk faz doğu-batı arasında Mezitli Gar arasında. Daha sonra da ikinci ve üçüncü faz yapılacak. Biz geldiğimizde önceki yönetimin bir projesi vardı ama biz o projeyi uygun görmedik. Onun üzerinde bazı çalışmalar yaptık. Bu yeni projelerimizle devam edeceğiz. Şu anda da ilk fazın, 13.4 kilometre yeraltı raylı sistemin ihalesine girdik” diye konuştu.

Map of Mersin Metro

Armin

sohbet

    Be the first to comment

    Comments