Responding to Tram Criticism from Mayor Kocaoğlu

İzmir’de trafik yoğunluğunun artmasından dolayı eleştirilere neden olan tramvay çalışmaları hakkında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka’da da tramvay yapılırken benzer serzenişler oldu. Bitti ve şimdi hemşerilerimiz rahatladı. Konak’ta da inşaat süresinde serzenişler var ancak bitince bu şikayetlerin biteceğini ve tam tersi memnuniyete döneceğine inanıyoruz” dedi.

Izmir Metropolitan Municipality Mayor Aziz Kocaoglu emphasized that it is becoming more difficult to come to the city centers with a special vehicle in big cities and the solution of this is to direct people to mass transportation. Mayor Kocaoglu, the public transportation in the city, the passenger density by directing the rail system, said they took important steps.

Stating that the work on the Konak Tramway is now at the last stage, Mayor Aziz Kocaoglu said:
"Karşıyaka’da da inşaat süresince benzer sıkıntılar oldu. Ama bitti ve şimdi rahatladı. Hemşehrilerimiz memnun. Zaten hattı Çiğli Katip Çelebi Üniversitesi ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ni de kapsayacak şekilde uzatacak çalışmalarımız sürüyor. Konak Tramvayı yılbaşında bitecek. Bittiğinde bu şikayetlerin tam tersi memnuniyete döneceğine inanıyoruz. Biz 13.5 yıldır yatırımlarımızın büyük bölümünü altyapı yatırımlarına ayırdık. Göreve geldiğimde 11 kilometre raylı sistem vardı, günde 70-75 bin kişi taşınıyordu. Şimdi 650 bin yolcu raylı sistemle taşınıyor. Yılbaşından sonra Konak Tramvayı’nın da devreye girmesi ile 800 – 850 bin kişi taşıyacağız. Eğer bu yatırımları yapmasaydık, 850 bin kişinin otobüsle taşındığını hayal edin. 1000 civarında otobüsün daha trafiğe çıkmasıyla kentin ne hale geleceğini düşünün. Narlıdere Metrosu’nun ihale hazırlıkları bitti. Buca Metrosu, Kalkınma Bakanlığı’nda onay bekliyor. 2018 yılında temelini atmayı planlıyoruz. Raylı sistem ağımız bu yılbaşında 178 kilometre oluyor. 21 km. Buca Metrosu ile 200 kilometreyi bulmuş olacağız. Onun arkasından Ulaşım Master Planı’nda birçok metro, tramvay önerileri var. Onların da projelerini hazırlayarak gerçekten kenti demir ağlarla örüp yerin üstünden ve altından ulaşımın büyük bölümünü raylı sisteme aktarmaya çalışıyoruz.”

About Levent Ozen
Every year, high-speed rail sector, the European leader in the growing Turkey. Investments in railways, which take this speed from high-speed trains, continue to increase. In addition, with the investments made for transportation in the city, the stars of many of our companies making domestic production shine. It is proud that Turkish high-speed tren national train ”production has been started in addition to the companies producing domestic tram, light rail and subway vehicles. We are very happy to be in this proud table.

Be the first to comment

Comments

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment is processed.