75 years TÜDEMSAŞ Turkey to Produce Wagon Load

75 years TÜDEMSAŞ Turkey to Produce Wagon Load: engaged in producing world-class, the largest company in the manufacturing sector of the freight car Turkey Railway Machines Industry Inc. 75 recentlyinci yılını kutladı. Tüdemsaş Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Koçarslan, ”Yük vagonu üretiminde özel sektör henüz olması gereken noktaya gelmedi. Demiryollarının, özel sektörün enerjisi ve dinamizmine ihtiyacı var. Tüdemsaş olarak özel sektör firmalarıyla paydaşlık esasına dayalı işbirliği oluşturup, 75 yıllık bilgi birikimimiz ve tecrübemizi onlara aktararak, Türk demiryolu sanayini küresel ölçekte bir büyüklüğe ulaştırmayı amaçlıyoruz” diyor.
Bünyesine kattığı yeni tesisler, teknolojik tezgâhlar, laboratuarlar ve eğitim merkezileri ile çağın kalite standartları yakalayan Tüdemsaş’ın Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Koçarslan’la demiryollarının geleceği ve Tüdemsaş’ın yenilikçi yüzü ile ilgili keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
Demiryollarının Serbestleşmesi Hakkındaki Kanunun alt mevzuat çalışmaları tamamlanıp, TCDD’de gerekli dönüşüm sağlandıktan sonra demiryolu yük taşımacılığında büyük gelişmeler olacağının altını çizen Yıldıray Koçarslan, önümüzdeki günlerde yük taşımacılığında demiryollarının payının daha da artacağını ve buna bağlı olarak yük vagonu talebinde büyük bir artış olacağını söylüyor. 75 yıldır Türk Demiryollarına hizmet eden bu dev şirket, her geçen gün kendisini yenileyerek genç ve dinamik kalmayı başardı.
Bu yıl 75. Yılınızı kutluyorsunuz. Tüdemsaş, 75 yaşında ama hala genç ve yenilikçi. En son duyurduğunuz yenilik, yeni nesil platform taşıma vagonu Rgns. Avrupa’da alanında en hafif yük vagonu olma özelliğini taşıyan bu vagonun Ar-Ge ve üretim aşamaları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
Evet, geçtiğimiz günlerde şirketimizin 75’inci yılını kutladık. Sivas’ın tarihi kent meydanında çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik ve son projemiz olan TSI şartlarına göre üretilmiş Rgns tipi yeni nesil platform taşıma vagonunun tanıtımını yaptık.
Bu vagon, her geçen gün kendisini yenileyen ve alternatif taşımacılık yöntemleri arayan lojistik firmalarının taleplerine uygun şekilde dizayn edildi.
Yeni nesil yük vagonu olarak tasarlanan bu ürün projelendirildikten sonra bilgisayar ortamında katı modeli çizildi. Daha sonra FEM analizleri yapılan RGNS tipi vagonumuzun iki adet prototip üretimi gerçekleştirildi. Eskişehir’de bu prototiplerle statik, dinamik testler ve tamponlama testleri yapıldı. Sonrasında Çek Cumhuriyeti’ne gönderilen bu vagonlara, Notified Body (NoBo) gözetiminde fren, ses ve gövdenin burulma esnekliği testi (twist test) yapılacak olup, testlerin tamamlanmasıyla birlikte 1000 adet üretilecektir.
Bu vagonun bizim açımızdan en önemli özelliği; ülkemizin ilk, Trans Avrupa Demiryolu (TEN) ağında çalışan yük vagonlarından istenen TSI (Karşılıklı İşletim Teknik Şartnamelerine - Technical Specifications of Interoperability) sertifikasyonuna uygun üretilmiş platform tipi yük vagonu olmasıdır.
Bu vagonun demiryolu sektörüne getirdiği yenilikler ve avantajlar neler olacaktır?
Lojistik sektöründe ülkeler arasında sınırlar kalkmış durumda. Bunu göz önüne alarak vagon projeleri üzerinde çalışırken lojistik sektörünün ihtiyaçlarını ve taleplerini çok iyi analiz etmek gerekiyor.
Şirket olarak hedefimizde sadece Türkiye yok. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Lütfi Elvan Bey’in şirketimiz için koyduğu “etkin ve yenilikçi pazarlama stratejileri geliştirerek, farklı pazarlara açılma ve ürettiğiniz ürünleri yurt dışına da ihraç etme” hedefi doğrultusunda; başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Ortadoğu ve Kuzey Afrika gibi yük vagonu potansiyeli olan bölgeleri mercek altına aldık. Bu ülkelerde yaşanan gelişmeleri uluslararası fuarlar, konferans ve seminer ile süreli yayınlar üzerinden takip ediyoruz. Ürünlerimizi projelendirirken onların ihtiyaçlarını da gözetiyoruz. Buna verilebilecek en güncel örnek, TSI sertifikasına sahip Rgns platform tipi yük vagonumuzdur.
Tamamen milli bir tasarım olan bu vagon, 80 farklı yükleme senaryosu ve entegre (kompakt) boji fren sistemi ile tamamen yenilikçi bir ürün. Bu vagon sadece konteyner taşımacılığı için değil çok farklı yükleri de taşıyabilecek şekilde üretildi. Bu vagonumuz 20 tonluk darası ile sınıfında, Avrupa’daki en hafif ve çok amaçlı yük taşıma vagonu olma özelliğine de sahip.
Ülkemizde bir vagonun işletme ömrünün ortalama 40 yıl olduğunu düşünürsek, ülkemiz demiryolu ağında çalışan aynı tipte bir vagonla, yeni geliştirilen bu vagon, işletmecilik açısından(daraya bağlı olarak taşıyacağı yük açısından) karşılaştırdığında işletme ömrü boyunca kendini ortalama 6 kez amorti etmektedir.
Tüdemsaş, milli tren projesinde de önemli bir görev üstleniyor. Milli trenin gelişmiş yük vagonlarını imal edeceksiniz. Bu projedeki rolünüzle ilgili detayları, güncel durumu bizlerle paylaşır mısınız?
Son yıllarda; ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarmak amacıyla ülke ihtiyaçları doğrultusunda, ileri seviyede teknolojik ürünleri milli olarak, yerli imkânlarla üretme, sonrasında da talep eden başka ülkelere bu teknolojiyi ihraç etme anlamında çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Tüdemsaş, bu çalışmaların demiryolu sektöründeki ayağı olan Milli Tren Projesi içerisindeki Yeni Nesil Milli Yük Vagonu Projesi’nin proje yürütücüsüdür. TCDD koordinatörlüğünde Karabük ve Cumhuriyet Üniversitelerimiz ile Şirketimiz çalışanlarından oluşan çok sayıda teknik personel, bu proje için yoğun bir şekilde çalışma yapıyor. Bu çerçevede, 13 ülkede, 20 ayrı uluslararası etkinliğe, 83 teknik personelle katılım sağlandı.
Konsept çalışmaları doğrultusunda; başlangıçta literatür taramaları yapıldı. Uluslararası seminer, konferanslara ve fuarlara katılım sağlandı. Proje şirketleri ile görüşmeler yapıldı. Tüm bu teknik incelemelerde elde edilen bilgilerle, TCDD Genel Müdürlüğü ve Milli Tren Çalışma Grubuyla yapılan toplantılar sonucu, milli yük vagonu olarak Sggmrs tipi ikiz, üç bojili ve mafsallı, entegre (kompakt) fren sistemli, H-tipi bojili platform vagonu yapılması kararlaştırıldı.
İnşallah, 2016 yılı sonuna kadar, Milli Yük Vagonumuzun projesini, prototip üretimini ve sertifikasyonunu tamamlayarak seri üretimine başlamış olacağız.
Tüdemsaş, Ar-Ge’ye verdiği değer ve teknolojiyi kullanma gücüyle de öne çıkıyor. Bu bağlamda; fabrikanıza kattığınız yeni tesisler ve yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Şirket olarak sektörümüzle ilgili her türlü teknolojik gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Dünya arenasında söz sahibi olabilmek için kendinizi sürekli genç tutmanız gerektiğinin farkındayız.
Üretim hattında kullandığımız modern ve teknolojik tezgahlar, tesisler, test istasyonları sayesinde sektörün en donanımlı şirketi konumuzdayız. Vagonun en önemli parçası olan bojinin imalatında robot kaynak teknolojisini kullanıyoruz. Boji üretiminde kullandığımız birçok fikstür ve kalıbı TSI Sertifikasyonu kapsamında yeniledik.
Malzeme stok sahalarımız ve ambarlarımız, TSI sertifikasyonu kapsamında modernize edilerek tamamen yenilendi. Kapalı alanlarımız % 100 den fazla artırıldı ve modern raf sistemleri ile donatıldı. Malzeme hareketlerini daha rahat takip edebilmek açısından barkot sistemine geçildi.
Aynı şekilde, Kalite Kontrol Laboratuvarlarımızda gerekli teknolojik dönüşümü sağlayarak yeniden düzenledik. Mekanik ve Kimya Laboratuvarları ile Kalibrasyon Ünitesi bir araya toplanıp modern bir yapıya kavuşturuldu.
Üretimde olduğu gibi bakım-onarım hizmetlerinde de, yeni tesis ve tezgâh yatırımları ile teknik alt yapımızı her geçen gün daha da güçlendiriyoruz. Şirketimiz bünyesine yeni kazandırdığımız Robotlu Vagon Kumlama Tesisimizde, Şirketimize bakım ve onarıma gelen tüm vagonlar robotlar yardımıyla kumlanarak bakım ve onarıma alınıyor. Bu tesis yapacağı iş ve teknolojisi ile Türkiye
is also a first.
In addition to the wagon sandblasting and painting plant located in our production factory, we are planning to bring our new wagon washing and painting plant to our repair factory in 2015.
In addition to our facilities and technology, our certification works, which are a visa for international markets, continue at full speed. The TSI certification process is about to be completed for the Rgns-type platform wagon. As of the 2015 year, this certificate will be issued for each new type of wagon and our wagons will serve on international lines outside our country.
Our ECM (Entity in Charge of Maintenance) Maintenance Management System - Maintenance Supply Function studies, which reveal the quality of the maintenance and repair and revisions of wagons at international standards, continue. As of 2015, this work will be completed.
I think that quality production can be achieved through the joint efforts of our employees. In order to raise the quality awareness of our personnel to the highest levels and to improve our employees, we constantly receive trainings for our employees. Our Welding Technologies Training Center, which is a product of this understanding, has no other examples in our region. In this center, welders working in our company, TCDD employees and welders working in the private sector are trained theoretically by our welding engineer expert staff. They are then subjected to practice training with the welding simulator and then complete their training by performing different welding methods with real welding machines. At the end of the training, the accredited institutions are subject to the exam and the successful ones are given the Welder Certificate.
What are your new investments, projects and works? What are the benefits to Tüdemsaş and the Turkish railway sector?
Freight car production, maintenance, repair, and our company is the largest industrial company in Turkey in the revision points, 75 years of experience and technological sense, we in the boxcar through new investments made, world-class company with ease in a position to compete.
TÜDEMSAŞın en önemli hedefi; demiryolu yük araçlarının üretimi, bakım-onarımı ve yedek parçalarının tedariki noktasında bölgemizde oluşmaya başlayan demiryolu yan sanayini daha da büyüterek, bölgemizi Tüdemsaş üzerinden yük vagonu üssü haline getirmek. Ülkemizin 2023 hedefleri arasında yer alan “demiryolu yük taşımacılığının toplam taşımacılıktaki payının artırılması” yönündeki hedefine ulaşmak için 40 binden fazla yeni yük vagonuna ihtiyaç var. Bu yük vagonu ihtiyacının karşılanması Tüdemsaş ile birlikte güçlü bir demiryolu sanayii ve yan sanayisi ile mümkün olacaktır.
Son 5 yıla kadar her türlü üretim kendi imkânlarımızla yapıldığı için özel sektör bu alanda çok fazla gelişme gösteremedi. Ancak son yıllarda artan üretimimizle ortaya çıkan iş gücü açığını kapatmak için ve özel sektörün enerjisi ve dinamizmini demiryolu sanayisine çekmek adına bazı işlerimizi piyasaya yaptırılmaya başladık. Onlarla paydaşlık esasına dayalı oluşturduğumuz işbirliklerinin, demiryolu yan sanayisinin büyümesi anlamında sektöre olumlu etkileri olduğunu görüyoruz. Bugün bize iş yapan bazı firmalar küresel ölçekte büyüklüğe sahip firmalara üretim yapıp, mal satar hale geldiler. Bu gelişme Türk demiryolu sanayi adına çok sevindiricidir.
2014’ü geride bıraktık. Hem sizler hem de genel olarak sektör için nasıl bir yıl oldu? 2023 için konulan hedeflere uygun adımların atıldığını düşünüyor musunuz? Tüm yıla baktığınızda; artılar, eksiler, yapılması gerekenler ve imza atılan başarılar nelerdir?
2014 yılı şirketimiz açısından başarılı geçti diyebiliriz. Üretim ve onarım hedeflerimizde % 90
s have taken a realization around.
In line with the target of “increasing the share of the private sector in the production, maintenance-repair and revision of freight wagons”, which is included in the 2023 railway vision of our country, we are tendering some of our works to the market and having them subcontracted in order to ensure the development of the railway industry that has just started to occur in our country. However, in Turkey there was a bit difficult and not fully developed our business in the railway industry, especially in our region. The fact that the number of experienced companies in different business lines (such as casting, forging, steel construction works) is low, has caused us some problems in the part deliveries of the sub-industry products, in the quality of production in accordance with the standards and on time delivery. These problems caused deviations in our growing production target.
Our country is moving towards 2023 targets with decisive and sure steps. You can see this when you follow the studies and investments in the railway sector. For example, Marmarayın ilk etabı tamamlandı. Demir İpekyolu Projesi diye adlandırılan Bakü - Tiflis - Kars Demiryolu Hattı projesinde çok ciddi mesafeler alındı. 3 köprü ve ortasından geçecek demiryolu hattı çalışmaları son hızla devam ediyor. TCDDrestructuring of 2015 will be completed in the first months. When these works are completed, the railway industry in our country will grow even more, and the share we receive from 75 billion $ transportation volume between Europe and Asia will increase. As a natural consequence of this, our country will be one of the main actors in the global railway sector in the coming years and our field of activity will expand in the world.
How do you foresee a 2015 year? In which direction will your new investments and projects be?
As Tudemsas, we attach special importance to the management systems and certification studies which are visas in national and international markets. We have many quality and management system certificates required by the institutions that give importance to qualified workforce and quality and which are required by the sector. However, in the COTIF Convention of the OTIF, which is established for the purpose of ensuring and improving the integrity of the freight and passenger transportation rules on railways, the contracting countries are obliged to ensure that the freight wagons operated on the railway lines within its borders are safely produced and serviced. The TSI (Mutual Operability Technical Specifications) certification process, which we have initiated from this situation, which is a necessity for our country, is about to be completed for the Rgns platform-type wagon. In the 2015 year, we will complete this process for the other wagons Sgns platform type cargo wagons, Talns type closed ore wagons and Zacens type heated fuel transport wagons and we will mass-produce these wagons.
Sgns platform type freight wagons conforming to TSI conditions, max. 18 will be the lightest tariff wagon in Europe with the tonnage.
In line with the requirements of OTIF, we will complete the maintenance procurement function certification works that we have started by taking into account the necessity of the maintenance, repair and revision of the freight wagons manufactured according to TSI conditions within the scope of the ECM Maintenance Management System and by the end of 2015.
In addition, we are planning to complete the modernization of the factory that we have initiated in our old Foundry Factory and the conversion of the ECM Maintenance Management System requirements to the end of 2015 in order to ensure that the other wagons we do maintenance, repairs and revisions are made according to this system. Once the conversion of our foundry factory is completed, this will be a modern factory that will be needed in the maintenance and repair of wagons, including many side facilities (such as wagon washers, wagon sandblasting and painting units). Thanks to this new plant, our maintenance and repair capacity will be doubled.
In line with the concept studies; Initially literature review was performed.

Armin

sohbet

    Be the first to comment

    Comments