Halkalı Customs Directorate Groundbreaking Ceremony was HeldHalkalı The Groundbreaking Ceremony of the Customs Directorate Has Been Performed: With the Build-Operate-Transfer Model, it will be rebuilt in Büyükçekmece. Halkalı Gümrük Müdürlüğü Tesisleri’nin (Lojistik Merkezi) temel atma töreni gerçekleştirildi.

Yap-İşlet Devret modeli ile Büyükçekmece’de yeniden inşa edilecek olan Halkalı Gümrük Müdürlüğü Tesisleri’nin (Lojistik Merkezi) temel atma töreni, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, milletvekilleri, bürokratlar ile oda ve borsa başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Bugünün Türk iş dünyası ve dış ticareti açısından önemli bir gün olduğunu vurgulayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu “Biz hep ‘insanların en hayırlısı insanlara en faydalı olandır’ buyruğu uyarınca yaşadık. Bugün de özel sektörümüze, dış ticaretimize ve Türkiye’ye faydalı bir iş için bir araya geldik. Halkalı Gümrüğü’nü Büyükçekmece’ye taşıyoruz. Sayın Bakanımızın öncülüğünde hayırlı bir iş yapmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz” dedi.

From the speech of TOBB President M. Rifat Hisarcıkoğlu;

İ NO MAZERET CANNOT TAKE PLACE OF SUCCESS “

We didn't produce excuses, took risks, worked and we did it all together. I sincerely congratulate the Turkish private sector for all the entrepreneurs who are taking risks, investing, producing, doing business in the country and enriching this country. The architects of this success are here. The opinion leaders are here. My room and stock exchange chairmen are here. I am grateful to you for this success.

HALKALI CUSTOMS IS AN IMPORTANT PLACE IN TURKISH FOREIGN TRADE

Halkalı Gümrüğü’nün, Türkiye’nin dış ticaretinde önemli bir yeri var. 30 yıldır ihracatçımıza, ithalatçımıza, lojistikçimize hizmet veriyor. Günde yaklaşık 700 tır işlem yapıyor. Geçtiğimiz yıl 152 milyar dolar ihracatın 21 milyar doları, 237 milyar dolar ithalatın da 17 milyar doları Halkalı Gümrüğü’nde gerçekleşti. Yani Türkiye’nin toplam dış ticaretinin yüzde 10’undan fazlası buradan geçiyor.

CONTRIBUTE TO 2023 GOALS

Hepimizin gözü önünde 30 yılda Türkiye çok değişti. Halkalı Gümrüğü büyüyen ve gelişen İstanbul’un içinde kaldı. Hem lojistikçilerimiz için hem de ihracatçı ve ithalatçılarımız için çekilmez bir yer haline geldi. Her gün 5 km trafik kuyruğu oluşuyor. Bu durum bölgede yaşayan vatandaşlarımızı da olumsuz etkiliyor. İşte bu yüzden TOBB olarak harekete geçtik. 2023 hedeflerimizin altyapısını sağlamlaştırmak için Halkalı Gümrüğü’nü Büyükçekmece Çatalca Bölgesi’ne taşıyoruz.

WE BUILD A DECENT THE CUSTOMS TURKEY

2005 yılından bu yana gümrük kapılarını modernize eden iştirakimiz Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. olarak Halkalı Gümrüğü’nü yap-işlet-devlet modeli ile yeniliyoruz. Yeni Halkalı Gümrük Müdürlüğü Kompleksi 60 bin m2’si kapalı olmak üzere 220 bin m2’lik bir alanda hizmet verecek. İşleyişin hızlı olması için ihracat ve ithalat sahalarının birbirinden bağımsız inşa ediyoruz. Lojistikçilerimizin, ihracatçılarımızın ve ithalatçılarımızın ihtiyaç duyduğu her türlü yapının yer aldığı bir kompleks yapıyoruz. İstanbul’a yakışan, dünyanın büyük gücü Türkiye’ye yakışan yepyeni bir gümrük inşa ediyoruz. Bu yatırıma 154 milyon TL harcayacağız. İnşallah Mart 2014’te yani 6 gibi kısa bir sürede tamamlayarak ihracatçılarımızın ve ithalatçılarımızın hizmetine sunacağız.

WE WILL WORK WITHOUT STOPING FOR 2023 GOALS

Turkey has big goals for the year 2023. Without trying to achieve these goals, no one can get tired. We will work hard, we will do whatever is worthy of this country, we will not stop and not get tired and we will reach those goals. We have put our hand under the Chamber-Exchange community. We are the actors of this development. Our foreign trade flourish and he changed the image of you as well as Turkey's land border crossings because we worked, we continue to work.

In this context, we join hands with our room and the stock market, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, steep, Nusaybin, and we finished the Habur border gate of Turkey's 7 including Cilvegözü. 300 million lira investment, 234 million pounds tax. The private sector did not lose 410 million liras annually. Today we are building full 14 million passengers a year through the doors we built. A full 2,5 million truck in one year, 5,5 million vehicles pass.

WE WERE A SAMPLE TO THE WORLD

We have worked, we have done the best, we have not only taken examples from the world, we have worked to be an example to the world. What happened at the end? United Nations whole world, "best practice / best practice" example showed us and Turkey. If you are replacing said sampled border crossing to Turkey. Now we will renew Esendere, Kapıköy, Dilucu and Çıldır-Aktaş. We already started Esendere and Çıldır-Aktaş. We will once again show the world what gö the best example Dün is. I would like to thank Mr. Arif Parmaksız, the Chairman of the Board of Directors of GTİ, who works with great devotion.

OUR DUTIES TO REMOVE BARRIERS

Sometimes they ask what rooms-stock exchanges do? Rooms-Stock exchanges can not put money directly into the member's pocket. Our task is not to put money in their pocket, but to break down the barriers of making money. We are dedicated to break the chains on the foot of the private sector, to facilitate, to open roads. Because when this country's entrepreneur breaks the chains of his foot once, there is no job he cannot achieve and there is no target he cannot reach.

We have served our members with the dues we collected from our members, we have protected the interests of our members. We modernized the land customs gates so our members could export more easily. Our members have arranged a scheduled train to Europe to sell more goods. We do this just to win our room, we win only entrepreneurs, laborers also won in Turkey. We have overcome obstacles hand in hand, we rose to the summit climb Anatolia, Turkey rose, we all experience this honor.

Her gün yeni hedeflerle, daha büyük bir heyecanla çalışıyoruz. Hem bu hedeflere sahip çıkan hem de Kara Gümrük Kapılarının modernizasyonuna başından itibaren destek veren Bakanımıza huzurlarınızda bir kere daha teşekkür ediyorum. GTİ’de ortak olan tüm Oda-Borsalarıma ve Yönetim Kurulu Başkanlarıma teşekkür ediyorum. Bunlar sizlerin çalışkanlığı, sizlerin liderliği, sizlerin dirayeti ile mümkün oldu. Birlikte çok daha büyük işler başaracağız. GTİ’de ve tüm Kara Gümrüklerinde görev tüm yöneticilerimizi ve çalışan personelimizi de gösterdikleri çalışkanlık ve fedakarlıktan dolayı kutluyorum. Onlar adım adım bu hedefe yürüdüler, emekleriyle hayali gerçek yaptılar. Yeni Halkalı Gümrüğü tüm camiamıza ve Türkiye’ye hayırlı uğurlu olsun.

Ads

High Speed ​​Train NewsRailway Tenders of the Week

20 / 05 / 2019 for events week

This Week Navigation

loading Events
Sat 25
No Events Found
Sun 26
No Events Found

Free Email Subscription

your email adress:

Be the first to comment

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment is processed.