Map of Marmaray

marmaray map
marmaray map

Marmaray Haritası: Dünyadaki en önemli projelerden biri olan Marmaray Projesi, İstanbul’un kentsel yaşantısını sağlıklı olarak sürdürebilmesi, kentlilere çağdaş bir kent yaşamı ve kentsel ulaşım imkanları sunabilmesi, kentin doğal tarihi özelliklerinin korunabilmesi için yüksek kapasiteli elektrik enerjisi kullanarak çevreyi kirletmeyen bir projedir.

Istanbul is a city that needs to be protected with historical and cultural values, on the other hand, to reduce the environmental impact of public transportation systems and to establish modern railway facilities to increase the capacity, reliability and comfort of railway systems.

The project is located on the European side Halkalı is based on the construction of the railway subway system and the upgrading of the suburban rail system in Istanbul in order to connect the Gebze districts on the Asian side with a continuous, modern and high capacity suburban rail system.

Railway lines on both sides of the Bosphorus will be connected by a railway tunnel connecting the Bosphorus. The line will go underground in Kazlıçeşme; it will move along the new underground stations Yenikapı and Sirkeci, pass under the Bosphorus and connect to Üsküdar, another new underground station, and re-surfaced at Söğütlüçeşme.

Proje, şu anda dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden birisidir. İyileştirilmiş ve yeni demiryolu sisteminin tamamı, yaklaşık 76 km uzunluğunda olacaktır. Ana yapılar ve sistemler, batırma tüp tünel, delme tüneller, aç-kapa tüneller, hemzemin yapılar, 3 yeni yeraltı istasyonu, 36 yerüstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yer üstüne inşa edilecek olan yeni bir üçüncü hat dahil olmak üzere, mevcut hatların iyileştirilmesi, tamamen yeni elektrikli ve mekanik sistemler ve temin edilecek olan modern demiryolu araçlarını kapsayacak olan 4 bölümden oluşacaktır. Her bir bölüm için ayrı bir sözleşme yapılmaktadır ;

1) Engineering and Consultancy Services (Applicable)
2) BC1 Railway Throat Tube Transition Construction (Applicable)
3) CR3 Gebze-Halkalı Improvement of Commuter Lines, Construction, Electrical and Mechanical Systems (Applicable)
4) CR2 Supply of Railway Vehicles (in force)

Great view of the Marmaray Map click here

Interactive Istanbul Metro Map

Marmaray Map RayHaber Tube

Route

Marmaray, Haydarpaşa-Gebze and Sirkeci-Halkalı It has been realized with the improvement of the suburb lines and connecting with the Marmaray Tunnel. Upon completion of the second stage, 76,6 will serve on the line length and 43 station.

When the construction is completed, the line connected to Marmaray, 1,4 km. (tube tunnel) and 12,2 km. (drilling tunnel) TBM Bosphorus crossing and European side Halkalı- It is planned to be approximately 76 km in length between Gebze and Haydarpaşa on the Anatolian side. Railways of different continents will be combined with tube tunnels immersed under the Bosphorus. Marmaray has the world's deepest immersed tube tunnel used by rail systems with 60,46 meter depth.

Gebze-Ayrılık Fountain and HalkalıThe number of lines between -Kazlıçeşme and 3 is 2.

marmaray map
marmaray map

Last updated: March 2019

Ads

Similar railway news

2 Comments

Comments

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment is processed.